Możesz być sobą 0
2.jpg

    Możesz być… 

…roztargniona.  

…niezakochana.  

…spóźniona.   

…niezdecydowana.   

…inna.  

…szczęśliwa.

 

W życiu bywa tak, że każdy od nas czegoś oczekuje. Czujemy się oceniane i pod presją bycia taką, jaką nakazują pewne normy społeczne. W dodatku przyglądając się nieco bliżej sytuacji kobiet, te oczekiwania w większości są ze sobą sprzeczne i nie da się spełnić ich wszystkich. Co ciekawe, często nie mamy szans sprostać oczekiwaniom wobec samych siebie, a co dopiero presji, którą wywierają inni.

 

Możesz być… Szczęśliwa.

To podstawa, od której powinno się zacząć. Jedyną osobą, która powinna decydować o Twoim życiu, jesteś Ty. Dlaczego? Bo tylko Ty wiesz, co DLA CIEBIE oznacza szczęście. Jak wiele osób na tym świecie, tak wiele różnych dróg do osiągnięcia tego stanu. Skąd osoby poboczne, które nie znają dobrze naszych potrzeb czy doświadczeń, mogą trafnie sugerować nam, co powinnyśmy zrobić? Do tego możemy tylko dojść same.Inne marzenia, potrzeby i problemy będzie miała młoda mama, inne ta, która marzy o karierze zawodowej, a jeszcze inne głodna przygód podróżniczka. Każda z nich ma prawo być szczęśliwa, a droga do tego szczęścia będzie zupełnie inna. 

 

Nie bój się być sobą.

 

Wiele osób podąża społecznie utartymi schematami nie zastanawiając się, czy jest to coś, czego rzeczywiście pragną. Już na etapie dzieciństwa w głowie większości z nas pojawiała się wizja skończenia szkoły, znalezienia dobrej pracy, bycia w szczęśliwym małżeństwie, posiadania dzieci. Najlepiej do tego pies, drzewo i ogród. I mimo że dla wielu może to być trzon szczęścia i poczucia bezpieczeństwa, to dla niektórych zejście z tej oczywistej drogi to dopiero początek bycia w pełni sobą. Podążanie w przeciwnym kierunku często wiąże się z tym, że zaczynamy się tłumaczyć, dlaczego postępujemy tak, a nie inaczej. Tłumaczymy się innym, ale i samym sobie. 

Myślę, że większość z nas znajdzie w swej pamięci sytuacje, gdy chcieliśmy zejść z „utartej” ścieżki lub zwyczajnie zmienić swoje wcześniejsze postanowienia i nagle pojawiał się strach – nie tylko przed podjęciem złej decyzji, ale i przed tym, co pomyślą inni. Strach przed usłyszeniem „I po co Ci to było?” bywa większy niż pragnienie sięgnięcia po marzenie. Tej odwagi nabieramy latami, by nagle (dla wielu osób z zewnątrz, chociaż w naszych głowach myśli kotłują się bardzo długo) zdecydować się na zmianę w życiu. 

I nie chcę, by ktoś teraz pomyślał, że stabilna posada i spokojne życie rodzinne to coś, co nie jest pełnią szczęścia. Dla wielu – jak najbardziej będzie! Sęk w tym, by potrafić samemu odnaleźć to, co daje nam szczęście i odważyć się po to sięgnąć. Bez oglądania się na innych, bez robienia czegoś, czego oczekuje od nas społeczeństwo, bez strachu o to, co inni pomyślą i bez porównywania się do innych. 

Idealnie nieidealna

 

Nie pomaga odrealniony świat social mediów, jakim się otaczamy czy to, co widzimy w telewizji. I mimo tego, że większość z nas wie, że to irracjonalne, mimo wielu kampanii związanych z odchodzeniem od filtrów i przekłamywaniem rzeczywistości, to jednak wciąż chcemy wieść „idealne życie”. Mieć czas na wszystko, wyglądać jak modelki, mieć dużo pieniędzy, idealne dzieci, a do tego podróżować po całym świecie. Jak się nietrudno domyślić, wszystko to doprowadza do frustracji, ciągłego gonienia króliczka i dążenia do czegoś, co nie istnieje.

Rzeczywistość jest zupełnie inna. Rzeczywistość to czasem zły humor, rozstępy na biodrach, rozmazany eyeliner. Rzeczywistość to stanie godzinę w korku, by przez 40 minut poleżeć na macie do jogi, to nieprzespana noc przed ważnym dniem albo dresy, koc i herbata, gdy dopada nas jesienna chandra. To wieczny niedoczas, pranie, wyrzucanie śmieci, psujący się samochód i nietrafiona pogoda na wakacjach.

Ale ta rzeczywistość to nasza codzienność. I mimo że nie jest idealna, to jest wspaniała. Tak samo jak MY. Czasem spóźnione, roztargnione, wkurzone, niezdecydowane, w pogniecionej koszulce i bez makijażu.

 

Łamanie zasad i małe rzeczy

By być sobą, nie trzeba od razu rzucać pracy lub wyprowadzić się na drugi koniec świata. Bycie sobą to pozwolenie sobie na robienie tego, co czujemy, że chcemy robić – bez strachu i oglądania się na innych. Ubierz się inaczej niż zwykle, zmień kolor włosów na taki, który zawsze Ci się marzył, pójdź na zajęcia z szydełkowania, zacznij ćwiczyć jogę w parku, napisz książkę, umaluj się inaczej. Bądź sobą. Taką, jaką jesteś. Nieidealną, prawdziwą i… szczęśliwą, na swój własny sposób!

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl